Jdi na obsah Jdi na menu

Covent Garden

 

Obrazek

Obrazek

Covent Garden je okrsek v centrálním Londýně ve východní části Westminsteru. Je znám jako obchodní a zábavní centrum a nachází se v něm vstup do Královské opery, která bývá také označována jako Covent Garden.

Oblast je ohraničena ulicemi High Holborn, Kingsway, Strand a Charing Cross Road. V centru oblasti se nachází Covent Garden Piazza, místo kde se od 15. století až do roku 1974 konaly květinové a zeleninové trhy - celkem tedy až po 300 let. Poté se trhy přestěhovaly do New Covent Garden Market v Nine Elms.

Covent Garden Piazza

Nejstarší londýnské projektované náměstí, navržené v 30. letech 17. století. Od samotného začátku bylo velmi vyhledávané, neboť samotný punc novoty sem lákal klientelu z řad bohatých občanů a aristokratů. Ovšem v následujícím století jeho význam upadl, když se tu rozšířil trh s ovocem a zeleninou a divadla a kavárny se postupně přestěhovaly do okrajových budov. Když se tržiště v roce 1974 zavřelo, piazza přežila jen díky tomu, že se tu začaly stavět kanceláře. Elegantní viktoriánská tržnice s okolím tak byla přestavěna na obchody, restaurace a krámky s uměleckými předměty. Piazza se díky zástupům pouličních umělců a zpěváků dnes stala jednou z hlavních londýnských atrakcí a díky tomu se také zvýšil společenský význam ulic severně od tržiště.

Z původní piazzy zde však zůstaly dvě přestavěné části severních arkád a St. Paul´s Church, který stojí čelem k západní straně budovy tržnice. Díky tomu, že kostel byl obklopen tolika divadly, říkalo se mu "Actors´Church" (kostel herců) a je plný památníků světových herců, od Borise Karloffa po Gracie Fieldsovou. Prostor před toskánským sloupořadím - kde podle Pygmalionu G.B.Shawa objevil Henry Higgins Lízu Doolittleovou, jak prodává fialky - je nyní prostorem, kde mohou legálně vystupovat pouliční umělci, kteří se však musí celé měsíce dopředu účastnit konkurzů, aby tu získali místo. Tehdejší stavitel si přál, aby vznikla "kaple jen o málo náročnější než stodola" a architekt mu - jak se říká - navrhl "nejelegantnější anglickou stodolu".

Muzea na Piazze:

London Transport Museum

Výstavu tvoří řada starých autobusů, vlaků a tramvají, ale zároveň je tu spousta interaktivních hraček - počítače s dotykovými displeji, výstředně oblečený průvodčí či vozidla, na která je možno lézt - a tak zabavit děti. Ve zvláštní galerii jsou zde k vidění taktéž stylové mapy londýnské dopravy a plakáty a v obchodě je možno zakoupit jejich reprodukce a bezpočet jiných upomínkových předmětů.

Theatre Museum

Zde jsou vystaveny až 300 let staré památné předměty související se všemi možnými oblastmi západního divadelního umění. Programy, kostýmy, divadlení líčení a maskér k dispozici.

Historie

Do 15. století

Toto území bylo obydleno již v době vlády Římanů.

Jméno Convent Garden (původní název, později upravený na současný Covent Garden) bylo poprvé použito pro tuto oblast v době vlády Jana Bezzemka. Jednalo se o území o rozloze 160 000 v hrabství Middlesex ohraničené na západě a východě St. Martin's Lane a Drury Lane a na severu Floral Street a na jihu linie tvořená Maiden Lane a Exeter Street.

Opatství (nebo klášter) svatého Petra z Westminsteru ve středověku v této oblasti obhospodařovalo zahrady, které zásobovaly jejich obyvatele zeleninou pro denní potřebu. Po další tři století se klášterní (anglicky convent) zahrady, které mniši pronajali nájemcům, staly hlavním dodavatelem ovoce a zeleniny do Londýna.

Tento typ pronájmu vedl ke sporům v království, které v roce 1540 vyřešil Jindřich VIII. jedním podpisem, kterým zrušil kláštery a zabavil jejich půdu i majetek.

Král Jindřich VIII. daroval část půdy Johnu Russellovi, později hraběti z Bedfordu. Král Eduard VI., aby naplnil vůli svého otce, poskytl roku 1547 zbytek zahrad Eduardu Seymourovi, vévodovi ze Somersetu, který začal následující rok stavět na jižní straně ulice Strand Somerset House. Poté co byl Seymour v roce 1552 popraven za zradu, připadl tento pozemek zpět králi, který ho daroval jednomu z těch kdo připravovali Seymourův pád. Území o rozloze 160 000 sestávající z oblastí nazývaných le Covent Garden a long acre se staly královským patentem navěky majetkem hraběte z Bedfordu.

17.-19. století

Základy současné podoby Covent Garden byly položeny na počátku 17. století, kdy tuto oblast restauroval Francis Russell, 4 hrabě z Bedfordu. Autorem návrhu přestavby byl pověřen Inigo Jones, první a největší anglický renesanční architekt. Ten se nechal inspirovat velkými římskými piazzami a vytvořil velký otevřený prostor v centru Covent Garden.

Oblast se stala centrem trhovců a po Velkém požáru Londýna v roce 1666, který zničil konkurenční tržiště na východě města, se toto tržiště stalo nejvýznamnějším v zemi. Byly zde prodávány i exotické plodiny dovážené po Temži. Covent Garden je jedinou oblastí Londýna, kde je povoleno provozování pouličních představení. V roce 1830 zde byly vystavěny lázně vybudované ve stylu římských lázní, podobných těm v Bath.

Současnost

Na konci 60. let 20. století dosáhl dopravní provoz nákladních aut zásobujících toto tržiště takové úrovně, že další využití tohoto území pro trhy bylo neúnosné. V roce 1973 se tržiště přestěhovalo do jiné oblasti (nazývané New Covent Garden Market) asi 5 km na jihozápad do Nine Elms.

Původní tržiště upadalo do té doby, než byla jeho hlavní budova v roce 1980 znovu otevřena jako nákupní centrum a turistická atrakce. V oblasti Long Acre jsou v současné době soustředěny obchody s oblečením a butiky a podél Neal Street obchody s obuví. Na Piaza se nachází Londýnské dopravní muzeum a široký vstup do Královské opery.

V roce 1977 byla Neal Street sídlem punkového klubu Roxy.

V roce 2005 byla v Covent Garden vytvořena obdoba Hollywoodského chodníku slávy – Ulice hvězd, která vede od kostela St. Paul's Church.

Covent Garden - centrum zábavy

ObrazekKde se nejlépe pobavit a kde si to nejvíce užít v Londýně? Covent Garden a její okolí je to pravé místo. Začít můžete poslechem lehčí klasické hudby a pokračovat vystoupením komika, pouličního umělce nebo žongléře. Tohle pro vás není dost kulturní? Zajděte tedy do nádherně zrestaurované budovy Královské opery  z roku 1732 (rezervace nutná) nebo na prohlídku zákulisí. A navíc se v Covent Garden zde nachází většina divadelních scén, slavná Drury Lane nebo Donmar Warehouse - progresivní divadlo, které vede americký režisér Sam Mendes.

Covent Garden - obchody

Další důležitou součástí této věčně živé a barvami hýřící části města je Covent Garden Market se skleněnou střechou, pod níž najdete spoustu butiků módních návrhářů jako Paul Smith a Nicole Farhi, ve střední cenové kategorii pak obchody Karen Millen, Monsoon a Oasis i zvláštnosti jako např. obchod výrobce kosmetiky Lush. Je zde také spousta obchodů s knihami, kavárny a čajovny, čokoládovny a stánky, kde dostanete koupit všechno, co si jen dokážete představit. Během šedesátých let minulého století byla Covent Garden známá hlavně pro své květinové trhy a trhy s ovocem a zeleninou. Bylo to to správné místo, kam se vydat brzy po ránu na dobrou snídani. Právě v Covent Garden se mimo jiné natáčelo i několik veleúspěšných filmů, včetně My Fair Lady. Pokud se tam vydáte se svým milým/milou, nezapomeňte "objevit" populární Neal´s Yard, který je schovaný tak trochu stranou Covent Garden. Určitě vám doporučujeme vyzkoušet něco z široké nabídky Neal´s Yard Salad Bar nebo se zásobte se čerstvými italskými lahůdkami v Carlucciově lahůdkářství. Anebo ještě lépe - zasedněte zde přímo ke stolu a ochutnejte něco z nabídky kuchyně tohoto skvělého šéfkuchaře!

Zpět na článek